tüfa ta verbo, Y

yafütu –

v

comer, alimentarse.

Yafütuygu. ‘Comieron.’
Eymi yafütulmi, küme miyawaymi. ‘Si tú comes, andarás bien.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche yafütun yafütuli yafütuchi
eymi yafütuymi yafütulmi yafütuge
fey yafütuy yafütule yafütupe
iñchiw yafütuyu yafütuliyu yafütuyu
eymu yafütuymu yafütulmu yafütumu
feyegu yafütuygu yafütule egu yafütupe egu
iñchiñ yafütu yafütuliyiñ yafütu
eymün yafütuymün yafütulmün yafütumün
feyegün yafütuygün yafütule egün yafütupe egün

Comparte esto: