tüfa ta verbo, W

witxakunuw –

vi

detenerse.

Püchiñma witxakunuwi. ‘Se detuvo un instante.’ [MPZL]
Fey ñi witxakunuwnun, wiñolzuguy inqle zugu mew. ‘Sin detenerse, contestó en inglés.’ [MPZL]
Witxakunuwalu kechiley reke. ‘Como que pareció que se iba a detener.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche witxakunuwün witxakunuwli witxakunuwchi
eymi witxakunuwimi witxakunuwülmi witxakunuwge
fey witxakunuwi witxakunuwle witxakunuwpe
iñchiw witxakunuwiyu witxakunuwliyu witxakunuwyu
eymu witxakunuwimu witxakunuwülmu witxakunuwmu
feyegu witxakunuwigu witxakunuwle egu witxakunuwpe egu
iñchiñ witxakunuwiyiñ witxakunuwliyiñ witxakunuw
eymün witxakunuwimün witxakunuwülmün witxakunuwmün
feyegün witxakunuwigün witxakunuwle egün witxakunuwpe egün

Comparte esto: