tüfa ta verbo, W

weñagkünge –

vi

ser triste.

Kiñeke mew ürküngey ka weñagküngey tañi küzaw. ‘A veces mi trabajo es agotador y produce tristeza.’ [MPZL]
Püchikeñma müleken tañi reñma iñchiñ. Feytachi zugu weñagküngey. ‘Estoy pocas veces con mi familia. Este asunto es muy entristecedor.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche weñagküngen weñagküngeli weñagküngechi
eymi weñagküngeymi weñagküngelmi weñagküngege
fey weñagküngey weñagküngele weñagküngepe
iñchiw weñagküngeyu weñagküngeliyu weñagküngeyu
eymu weñagküngeymu weñagküngelmu weñagküngemu
feyegu weñagküngeygu weñagküngele egu weñagküngepe egu
iñchiñ weñagkünge weñagküngeliyiñ weñagkünge
eymün weñagküngeymün weñagküngelmün weñagküngemün
feyegün weñagküngeygün weñagküngele egün weñagküngepe egün

Comparte esto: