tüfa ta verbo, W

weñagküle –

vi

estar triste.

¿Chumgelu fente weñagküleymi? ‘¿Porqué estás tan triste?’ [NCH]
Feymew rume weñagkülen wiñometurkey. ‘Entonces volvió muy triste.’ [KTN]


iney indicativo condicional imperativo
iñche weñagkülen weñagküleli weñagkülechi
eymi weñagküleymi weñagkülelmi weñagkülege
fey weñagküley weñagkülele weñagkülepe
iñchiw weñagküleyu weñagküleliyu weñagküleyu
eymu weñagküleymu weñagkülelmu weñagkülemu
feyegu weñagküleygu weñagkülele egu weñagkülepe egu
iñchiñ weñagküle weñagküleliyiñ weñagküle
eymün weñagküleymün weñagkülelmün weñagkülemün
feyegün weñagküleygün weñagkülele egün weñagkülepe egün

Comparte esto: