tüfa ta Ü, verbo

ütxünaq –

v

caer hacia abajo. »ütxüfnaq –

Ütxünaqpatuy iñche ñi pichi txipa witxapüray tañi nhamunh. ‘Cayó al lado mío llegando a parar las patas.’ [PTN]


iney indicativo condicional imperativo
iñche ütxünaqün ütxünaqli ütxünaqchi
eymi ütxünaqimi ütxünaqülmi ütxünaqge
fey ütxünaqi ütxünaqle ütxünaqpe
iñchiw ütxünaqiyu ütxünaqliyu ütxünaqyu
eymu ütxünaqimu ütxünaqülmu ütxünaqmu
feyegu ütxünaqigu ütxünaqle egu ütxünaqpe egu
iñchiñ ütxünaqiyiñ ütxünaqliyiñ ütxünaq
eymün ütxünaqimün ütxünaqülmün ütxünaqmün
feyegün ütxünaqigün ütxünaqle egün ütxünaqpe egün