tüfa ta Ü, verbo

ürküle –

vi

estar cansado, cansada.

Müna ürkülen. Müna aregey antü feytachi mapu mew. ‘Estoy muy cansada. Hace mucho calor en esta tierra.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche ürkülen ürküleli ürkülechi
eymi ürküleymi ürkülelmi ürkülege
fey ürküley ürkülele ürkülepe
iñchiw ürküleyu ürküleliyu ürküleyu
eymu ürküleymu ürkülelmu ürkülemu
feyegu ürküleygu ürkülele egu ürkülepe egu
iñchiñ ürküle ürküleliyiñ ürküle
eymün ürküleymün ürkülelmün ürkülemün
feyegün ürküleygün ürkülele egün ürkülepe egün

Comparte esto: