tüfa ta Tx, verbo

txüfon –

vi

toser.

Txafiya rume txüfonün. ‘Anoche tosí mucho.’ [MPZL]
Txüfonkülen. ‘Estoy tosiendo.’ [MPZL]
Fewla txüfonge. ‘Ahora tosa.’


iney indicativo condicional imperativo
iñche txüfonn txüfonli txüfonchi
eymi txüfonymi txüfonlmi txüfonge
fey txüfony txüfonle txüfonpe
iñchiw txüfonyu txüfonliyu txüfonyu
eymu txüfonymu txüfonlmu txüfonmu
feyegu txüfonygu txüfonle egu txüfonpe egu
iñchiñ txüfon txüfonliyiñ txüfon
eymün txüfonymün txüfonlmün txüfonmün
feyegün txüfonygün txüfonle egün txüfonpe egün

Comparte esto: