tüfa ta Tx, verbo

txemo –

vi

curarse, sanarse.

Püchi txemotuy tañi furi; müte kutxanlay. ‘Se sanó un poco mi espalda; no me duele tanto.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche txemon txemoli txemochi
eymi txemoymi txemolmi txemoge
fey txemoy txemole txemope
iñchiw txemoyu txemoliyu txemoyu
eymu txemoymu txemolmu txemomu
feyegu txemoygu txemole egu txemope egu
iñchiñ txemo txemoliyiñ txemo
eymün txemoymün txemolmün txemomün
feyegün txemoygün txemole egün txemope egün

Comparte esto: