tüfa ta p, verbo

pütxemtu –

vt

fumar.

¿Eymi pütxemtukeymi? ‘¿Tú fumas?’ [MPZL]
Pütxemtukilge. ‘No fumes.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche pütxemtun pütxemtuli pütxemtuchi
eymi pütxemtuymi pütxemtulmi pütxemtuge
fey pütxemtuy pütxemtule pütxemtupe
iñchiw pütxemtuyu pütxemtuliyu pütxemtuyu
eymu pütxemtuymu pütxemtulmu pütxemtumu
feyegu pütxemtuygu pütxemtule egu pütxemtupe egu
iñchiñ pütxemtu pütxemtuliyiñ pütxemtu
eymün pütxemtuymün pütxemtulmün pütxemtumün
feyegün pütxemtuygün pütxemtule egün pütxemtupe egün

Comparte esto: