tüfa ta M, verbo

mütxow –

v

sacudir.

Ti küme az kollu mütxowi tañi küme choz külen. ‘El hermoso caballo sacudió su linda cola amarilla. [NCH]


iney indicativo condicional imperativo
iñche mütxowün mütxowli mütxowchi
eymi mütxowimi mütxowülmi mütxowge
fey mütxowi mütxowle mütxowpe
iñchiw mütxowiyu mütxowliyu mütxowyu
eymu mütxowimu mütxowülmu mütxowmu
feyegu mütxowigu mütxowle egu mütxowpe egu
iñchiñ mütxowiyiñ mütxowliyiñ mütxow
eymün mütxowimün mütxowülmün mütxowmün
feyegün mütxowigün mütxowle egün mütxowpe egün