tüfa ta M, verbo

mülenaq –

v

quedarse (en algún lugar). ~mülenar –

Femgechi mülenaqpuygu ti alwe mapu mew egu. ‘Entonces se quedaron a vivir allá.’ [CNN]
Fey mülenaqigu chi ruka mew. ‘Allí en la casa están los dos hasta ahora.’ [CNN]


iney indicativo condicional imperativo
iñche mülenaqün mülenaqli mülenaqchi
eymi mülenaqimi mülenaqülmi mülenaqge
fey mülenaqi mülenaqle mülenaqpe
iñchiw mülenaqiyu mülenaqliyu mülenaqyu
eymu mülenaqimu mülenaqülmu mülenaqmu
feyegu mülenaqigu mülenaqle egu mülenaqpe egu
iñchiñ mülenaqiyiñ mülenaqliyiñ mülenaq
eymün mülenaqimün mülenaqülmün mülenaqmün
feyegün mülenaqigün mülenaqle egün mülenaqpe egün

Comparte esto: