tüfa ta M, verbo

maychimaychitu –

v

hacer señas una y otra vez.

Maychimaychiturkey ñi logko ti txeqül. ‘Movía y movía la cabeza el treile.’ [NCH]


iney indicativo condicional imperativo
iñche maychimaychitun maychimaychituli maychimaychituchi
eymi maychimaychituymi maychimaychitulmi maychimaychituge
fey maychimaychituy maychimaychitule maychimaychitupe
iñchiw maychimaychituyu maychimaychituliyu maychimaychituyu
eymu maychimaychituymu maychimaychitulmu maychimaychitumu
feyegu maychimaychituygu maychimaychitule egu maychimaychitupe egu
iñchiñ maychimaychitu maychimaychituliyiñ maychimaychitu
eymün maychimaychituymün maychimaychitulmün maychimaychitumün
feyegün maychimaychituygün maychimaychitule egün maychimaychitupe egün