tüfa ta ll, verbo

llazküle –

vi

estar enojado, enojada.

Puwtulu ruka mew, püchi llazkülepey ñi chaw kimnon mew ñi chumlen ñi ñawe. ‘Cuando llegó a casa, estaba un poco enojado su papá porque no sabía cómo estaba su hija.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche llazkülen llazküleli llazkülechi
eymi llazküleymi llazkülelmi llazkülege
fey llazküley llazkülele llazkülepe
iñchiw llazküleyu llazküleliyu llazküleyu
eymu llazküleymu llazkülelmu llazkülemu
feyegu llazküleygu llazkülele egu llazkülepe egu
iñchiñ llazküle llazküleliyiñ llazküle
eymün llazküleymün llazkülelmün llazkülemün
feyegün llazküleygün llazkülele egün llazkülepe egün

Comparte esto: