tüfa ta ll, verbo

llazkü –

vi

enojarse, frustrarse.

Onofüre ayiwkülelay fachiantü; llazküley. [MPZL]
‘Onofre no está contento en este día. Está enojado.’ [MPZL]
¿Chumgelu llazküleymi? ‘¿Porqué estás enojado?’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche llazkün llazküli llazküchi
eymi llazküymi llazkülmi llazküge
fey llazküy llazküle llazküpe
iñchiw llazküyu llazküliyu llazküyu
eymu llazküymu llazkülmu llazkümu
feyegu llazküygu llazküle egu llazküpe egu
iñchiñ llazkü llazküliyiñ llazkü
eymün llazküymün llazkülmün llazkümün
feyegün llazküygün llazküle egün llazküpe egün

Comparte esto: