tüfa ta k, verbo

kürif –

vt

indicar.

Küriffige chemgen ti nemülkan, chalin, chalientun, ramtun kam wiñolzugun. ‘Indica cuáles de las siguientes palabras son saludos, cuáles son despedidas, cuáles son preguntas y cuáles son respuestas.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche kürifün kürifli kürifchi
eymi kürifimi kürifülmi kürifge
fey kürifi kürifle kürifpe
iñchiw kürifiyu kürifliyu kürifyu
eymu kürifimu kürifülmu kürifmu
feyegu kürifigu kürifle egu kürifpe egu
iñchiñ kürifiyiñ kürifliyiñ kürif
eymün kürifimün kürifülmün kürifmün
feyegün kürifigün kürifle egün kürifpe egün

Comparte esto: