tüfa ta k, verbo

küme el –

vi

dejar bien, arreglar, remodelar.

Küme elgetulu ‘que se renovó’.
Küme eltugey ti ruka. ‘La casa está reformada.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche küme elün küme el-li küme elchi
eymi küme elimi küme elülmi küme elge
fey küme eli küme el-le küme elpe
iñchiw küme eliyu küme el-liyu küme elyu
eymu küme elimu küme elülmu küme elmu
feyegu küme eligu küme el-le egu küme elpe egu
iñchiñ küme eliyiñ küme el-liyiñ küme el
eymün küme elimün küme elülmün küme elmün
feyegün küme eligün küme el-le egün küme elpe egün

Comparte esto: