tüfa ta k, verbo

kimuw –

vi

conocerse.

Konpuygün ti chat tañi kimuwam egün. ‘Se metieron al chat para conocerse.’ [MPZL]
Fey kimuwayu tati; kimuwkelafuyu. ‘Y nos vamos a conocer; no nos conocíamos. [MPZL]
Ayiwkülen tayu kimuwün. ‘Estoy contenta de conocernos.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche kimuwün kimuwli kimuwchi
eymi kimuwimi kimuwülmi kimuwge
fey kimuwi kimuwle kimuwpe
iñchiw kimuwiyu kimuwliyu kimuwyu
eymu kimuwimu kimuwülmu kimuwmu
feyegu kimuwigu kimuwle egu kimuwpe egu
iñchiñ kimuwiyiñ kimuwliyiñ kimuw
eymün kimuwimün kimuwülmün kimuwmün
feyegün kimuwigün kimuwle egün kimuwpe egün

Comparte esto: