tüfa ta ch, verbo

chogüm –

vt

apagar.

Azkintulenolmi chewkümpen, chogümafimi. ‘Si no estás mirando televisión, apágala.’
Chogümfige müten. ‘Apágala nomás.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche chogümün chogümli chogümchi
eymi chogümimi chogümülmi chogümge
fey chogümi chogümle chogümpe
iñchiw chogümiyu chogümliyu chogümyu
eymu chogümimu chogümülmu chogümmu
feyegu chogümigu chogümle egu chogümpe egu
iñchiñ chogümiyiñ chogümliyiñ chogüm
eymün chogümimün chogümülmün chogümmün
feyegün chogümigün chogümle egün chogümpe egün

Comparte esto: