tüfa ta a, verbo

ayiwünge –

vi

ser alegre, causar felicidad.

Ayiwüngey ka kagelzuamüngey ta tüfachi zugu welu püchi wewken ran. ‘Es alegre y entretenido, pero gano poca plata.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche ayiwüngen ayiwüngeli ayiwüngechi
eymi ayiwüngeymi ayiwüngelmi ayiwüngege
fey ayiwüngey ayiwüngele ayiwüngepe
iñchiw ayiwüngeyu ayiwüngeliyu ayiwüngeyu
eymu ayiwüngeymu ayiwüngelmu ayiwüngemu
feyegu ayiwüngeygu ayiwüngele egu ayiwüngepe egu
iñchiñ ayiwünge ayiwüngeliyiñ ayiwünge
eymün ayiwüngeymün ayiwüngelmün ayiwüngemün
feyegün ayiwüngeygün ayiwüngele egün ayiwüngepe egün

Comparte esto: