tüfa ta a, verbo

ayi –

vt

gustar, desear.

¿Chem ayikeymi tañi chumal? ¿Qué le gusta hacer? [MPZL]
¿Chumelu ayilay ti ruka ta Karlos? ‘ ¿Porqué no le gusta la casa a Carlos?’ [MPZL]
Karlos ta ayifi feychi ruka. ‘A Carlos le gustó esa casa.’ [MPZL]
Kiñeke che ayikey ñi amual fütxake waria mew ka kiñeke ayikey ñi amual püchike waria mew. ‘Algunas personas gustan de ir a grandes ciudades y otros gustan de visitar pequeños pueblos.’ [MPZL]
Newe ayilay Santiaw Vicente. ‘A Vicente no le gusta mucho Santiago.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche ayin ayili ayichi
eymi ayimi ayilmi ayige
fey ayi ayile ayipe
iñchiw ayiyu ayiliyu ayiyu
eymu ayimu ayilmu ayimu
feyegu ayigu ayile egu ayipe egu
iñchiñ ayiyiñ ayiliyiñ ayiyiñ
eymün ayimün ayilmün ayimün
feyegün ayigün ayile egün ayipe egün