tüfa ta a, verbo

amutu –

vi

irse.

Amutuan. ‘Me iré.’
Fey Hernan amutuy ñi ruka mew ta kisu. ‘Entonces Hernán se fue a su casa solo.’ [MPZL]


iney indicativo condicional imperativo
iñche amutun amutuli amutuchi
eymi amutuymi amutulmi amutuge
fey amutuy amutule amutupe
iñchiw amutuyu amutuliyu amutuyu
eymu amutuymu amutulmu amutumu
feyegu amutuygu amutule egu amutupe egu
iñchiñ amutu amutuliyiñ amutu
eymün amutuymün amutulmün amutumün
feyegün amutuygün amutule egün amutupe egün

Comparte esto: