tüfa ta a, verbo

afmatu –

vi

sorprenderse, admirarse.

Afmatulewen. ‘Quedé admirado.’ [MPZL]
Rume afmatuy tüfachi wentxu. ‘Se sorprendió mucho este hombre.’


iney indicativo condicional imperativo
iñche afmatun afmatuli afmatuchi
eymi afmatuymi afmatulmi afmatuge
fey afmatuy afmatule afmatupe
iñchiw afmatuyu afmatuliyu afmatuyu
eymu afmatuymu afmatulmu afmatumu
feyegu afmatuygu afmatule egu afmatupe egu
iñchiñ afmatu afmatuliyiñ afmatu
eymün afmatuymün afmatulmün afmatumün
feyegün afmatuygün afmatule egün afmatupe egün

Comparte esto: